Szanowni Klienci, na czas pandemii dla waszego bezpieczeństwa polecamy korzystanie z paczkomatów- WYSYŁKA GRATIS do każdego przedpłaconego zamówienia powyżej 100 zł.

Co to jest skóra ekologiczna?

list In: Torebkowe trendy On: comment Comment: 0

Ostatnio materiał zwany skórą ekologiczną stał się niezwykle modny. Jest dużo tańszy od tej naturalnej, zachwalany przez wegan, traktowany powszechnie jako w pełni bezpieczny dla środowiska. Wyglądem przypomina prawdziwą skórę, ale dużo łatwiej utrzymać go w czystości, nie wymaga też konserwacji. Jak jednak jest naprawdę? Co to jest skóra ekologiczna i czy rzeczywiście ma tyle zalet? 

Skóra ekologiczna – co to jest?

Skóra „ekologiczna” – czyli jaka? Określenie „ekologiczna skóra” to na dobrą sprawę oksymoron – materiał ten z prawdziwą skórą nie ma wiele wspólnego poza wyglądem. Jest to poliestrowa tkanina pokryta powłoką z plastyfikowanego polichlorku winylu (PCV), której faktura jest tłoczona w taki sposób, by przypominała naturalną skórę. Inaczej nazywana bywa skajem lub dermą. Jest wodoodporna, ale nie przepuszcza również powietrza. Jej produkcja opiera się na wykorzystaniu substancji pochodnych z ropy naftowej oraz plastryfikatorów. Efektem jest wytrzymały na rozciąganie, elastyczny materiał dostępny w stosunkowo niskiej cenie.

Skóra ekologiczna a naturalna

Skóra naturalna jest pochodzenia zwierzęcego. To w znacznym stopniu produkt uboczny przemysłu mięsnego, a częściowo jej źródłem jest ubój prowadzony właśnie w celu jej pozyskania. Podczas jej produkcji zanieczyszcza się spore ilości wody. A jednak to niezwykle trwały materiał, a wykonane z niego przedmioty (w tym buty, ubrania, galanteria) mogą służyć przez bardzo wiele lat. Jest materiałem hipoalergicznym, oddychającym i dobrze odprowadzającym wilgoć. Posiada charakterystyczną fakturę i zapach. Wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji, dzięki której zachowuje swój wygląd na bardzo długo. Ponieważ jest materiałem naturalnym, po zużyciu nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska, gdyż ulega rozkładowi.

Z kolei ekologiczna skóra to sztuczny materiał od podstaw produkowany przez człowieka. Jest dużo tańszy, oferuje wiele opcji kolorystycznych, a więc świetnie nadaje się do produkcji butów, galanterii czy tapicerki do mebli. Jak już zostało wspomniane, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jest odporna na działanie wilgoci, ale nie oddycha, więc w wykonanych z niej ubraniach i butach człowiek szybko się poci. Jest również znacznie mniej trwała.

Czy skóra ekologiczna naprawdę jest eko?

Wbrew nazwie – nie do końca. Skóra ekologiczna w opinii wielu osób jest jedynym słusznym wyborem ze względu na to, że jej produkcja nie jest okupiona cierpieniem i śmiercią zwierząt. Oczywiście, ten argument jest niepodważalny. Dlatego wybiera ją bardzo wiele osób, dla których prawa zwierząt są kluczową kwestią. Ciemną stroną tego materiału, z której mało osób zdaje sobie sprawę, jest fakt, że sama produkcja skaju z ekologią nie ma nic wspólnego. Do środowiska trafiają spore ilości szkodliwych substancji, potrzebne jest bardzo dużo energii elektrycznej, więc ślad węglowy każdej rzeczy z ekoskóry jest naprawdę ogromny. Dodatkowo materiał ten dość szybko się niszczy i zużywa – o wiele szybciej niż skóra naturalna. Co roku na wysypiska trafiają nieprzebrane ilości odpadów z ekologicznej skóry, która nie podlega recyklingowi i rozkłada się przez kilkaset lat. Jeżeli chcemy kupować świadomie, musimy rozważyć wady i zalety każdego z tych materiałów, plusów i minusów w każdym przypadku jest naprawdę wiele.

Skóra ekologiczna – jak dbać o nią, by długo zachowała swoje właściwości?

Jeżeli zdecydujemy się na wyroby z ekoskóry - ze względu na dobro zwierząt, wygląd lub zwyczajnie – cenę – warto postawić na dobrej jakości produkty, które będą służyć nam przez długi czas. Wpływ na to będzie miała również odpowiednia pielęgnacja i sposób przechowywania. Akcesoria wykonane ze skaju należy trzymać w miejscach, gdzie nie będą narażone na działanie silnych promieni słonecznych, ale z drugiej strony będzie tam możliwa cyrkulacja powietrza – czyli np. w szafie. Skóry ekologicznej nie można prać w pralce! W razie zabrudzeń akcesoria należy przetrzeć mokrą szmatką lub gąbką nasączoną wodą z mydłem. Stosowanie silnych detergentów grozi uszkodzeniem materiału.

Jeśli jednak stawiasz na trwałe produkty ze skóry naturalnej – zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Oferujemy wyłącznie galanterię skórzaną, która będzie towarzyszyć Ci przez długie lata"

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
insta

@stylowagalanteria