Sposoby pielęgnacji galanterii skórzanej

Cechy charakterystyczne wyrobów ze skóry naturalnej

Osoby, które dotychczas użytkowały galanterię z tzw. eko skóry (czyli wyrobu syntetycznego) bywają czasem zdziwione, że skóra naturalna wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uważają, że skoro wydały kilkaset złotych, teczka, torebka czy torba ma być przez lata w stanie niezmienionym. Tak niestety nie jest. Skóra naturalna po odpowiedniej pielęgnacji nie powinna pękać. Skóra licowa będzie szlachetnie się wycierać oraz mięknąć. Jest to jej cecha charakterystyczna i zaleta, a nie wada.

Jeśli uważacie Państwo to za wadę, kupcie lepiej ‘eko’ lub PCV, ale to już nie w naszym sklepie :)

Czyszczenie i impregnacja

Skóra naturalna nie powinna mieć kontaktu z wodą. Unikajmy deszczu i niepotrzebnego zamoczenia torby. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, najlepiej jest jak najszybciej ją wysuszyć za pomocą szmatki oraz pozostawić do wywietrzenia w umiarkowanie ciepłym miejscu. Naturalną skórę należy impregnować środkami do tego przeznaczonymi, dzięki czemu zapewnimy torbie ochronę przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i pęknięciami na materiale.

Sposób pielęgnacji zależy od rodzaju skóry naturalnej, z którego wykonana jest galanteria:

  • Skóra licowa – nawilżaj skórę, a zimą także delikatnie natłuszczaj. Impregnacja zapewni Twojej torbie należytą ochronę przed wilgocią, brudem oraz zapobiegnie pęknięciom i otarciom. Do impregnacji należy używać profesjonalnych preparatów. Z powodzeniem mogą to być produkty ogólnie dostępne np. pasty, najlepiej te na bazie wosku pszczelego. Impregnacja konieczna jest przed pierwszym użytkowaniem i należy ją regularnie ją powtarzać (co najmniej raz na pół roku). Przed impregnacją warto delikatnie oczyścić i odświeżyć skórę. Świetnie w tym celu sprawdzi się woda z odrobiną octu.
  • Skóra lakierowana – jest to o najłatwiejszy w utrzymaniu rodzaj skóry naturalnej. Torebkę dobrze jest czyścić roztworem wody z octem. Nie należy używać środków czystości zawierające aceton lub spirytus. Skóra lakierowanej oczywiście nie nawilżamy i nie natłuszczamy.
  • Skóra zamszowa i nubuk – skóry o tzw. otwartym licu lub szlifowane od strony mizdry. Zamszowe torebki są miłe w dotyku, a obecnie także bardzo modne, ale niestety bywają kłopotliwe w utrzymaniu - szybciej chłoną wilgoć z otoczenia, a także są narażone na wysuszenie i szybsze blaknięcie. Pielęgnację należy rozpocząć od wyszczotkowania specjalną szczoteczką (do nabycia np. w sklepach obuwniczych) powierzchni pod włos. Następnie na ten rodzaj skóry stosuje się spraye odświeżająco – zabezpieczające do zamszu i nubuku. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ubrudzenia torby oraz przeniesienia barwnika z torby na odzież. Pamiętaj! Nigdy nie próbuj samodzielnie usunąć plam z zamszu. Szczotka do zamszu może naprawić delikatne zarysowania, jednak wybawienie poważnych plam pozostaw profesjonalistom.

Torba skóra naturalna pielęgnacja

Ładowność

W torebce przenoś tylko rzeczy codziennego użytku. Nie przenoś w niej ciężkich przedmiotów. W wyniku tego uchwyty w torebce mogą ulec rozciągnięciu, a szwy osłabieniu. Odpruciu może także ulec podszewka. Nie umieszczaj w torebce codziennych zakupów, które mają dużą masę.

Męskie skórzane torby na laptopa oraz teczki szyte są w sposób, który umożliwia korzystanie z nich w sposób do tego przeznaczony, czyli innymi słowy charakteryzują się większą ładownością.

torebka-damska-zawartosc.jpg

Elementy metalowe w torbach skórzanych

Detale wykonane z metali potrafią być zarówno wspaniałym uatrakcyjnieniem torebki, jak i jej piętą achillesową. Zbytnie nasłonecznienie lub zawilgocenie może spowodować ich utlenienie, a więc powolne rozpuszczanie i degradację. Tarcie metalu może pozostawić widoczny ślad – dotyczy to głównie zamszu, który jest niezwykle podatny na uszkodzenia i obtarcia. Nie można zapomnieć o wszytych zamkach błyskawicznych. Zamykajmy je w trakcie noszenia torby, a raz na jakiś czas warto zastosować wosk pszczeli do ich przetarcia.

Odpowiednie przechowywanie i użytkowanie galanterii skórzanej

Nie tylko zabiegi pielęgnacyjne mają duży wpływ na żywotność galanterii skórzanej, ale także odpowiednie użytkowanie. Nie powinno się przenosić bardzo ciężkich i ostrych przedmiotów, gdyż może dojść do rozciągnięcia czy przebicia materiału. Im mniej rzeczy dźwigamy, tym lepiej. Skóra potrzebuje czasu na odpoczynek. Nie używajmy jednej damskiej torebki codziennie, gdyż szybciej ulegnie zużyciu. O wiele lepiej jest zakupić dwie lub trzy, których będziemy używać na zmianę. W trakcie przechowywania torebki w szafie nie umieszczajmy jej nigdy na samym dnie, żeby nie doszło do odkształcenia przez przygniecenie innymi przedmiotami. Trzymajmy ją na półce w specjalnym pokrowcu. Posłużyć do tego również może bawełniana poszewka na poduszkę. Zapobiegniemy zabrudzeniu i zakurzeniu torby. Warto także upewnić się, żeby była umiarkowanie wypchana białym papierem pakownym lub folią bąbelkową. Unikajmy styczności z materiałami, które mogą spowodować przebarwienia na skórze lub podszewce.

Dobrze konserwowane torby, teczki i torebki ze skóry będą służyć i zachwycać przez lata użytkowania. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach opisanych powyżej. Pamiętajmy, że pory pojawiające się z czasem są zjawiskiem całkowicie naturalnym i w żaden sposób go nie unikniemy.

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
insta

@stylowagalanteria