Jak dbać o skórzaną torebkę?

Pielęgnacja torebki ze skóry naturalnej
Torebka jest wizytówką noszącej ją kobiety. Zwłaszcza te ze skóry naturalnej gwarantują niesamowitą satysfakcję z zakupu, ekskluzywny wizerunek oraz idealny wygląd przez lata użytkowania – pod warunkiem, że będziemy o nie dobrze dbać.
Cechy charakterystyczne torebki ze skóry naturalnej
Panie, które dotychczas użytkowały torebki z tzw. skór eko (czyli bądźmy szczerzy-plastiku) bywają czasem zdziwione, że skóra naturalna wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uważają, że skoro wydały kilkaset złotych, torebka ma być przez lata w stanie niezmienionym. Tak niestety to nie działa. Skóra naturalna po odpowiedniej pielęgnacji nie powinna pękać. Skóra licowa będzie szlachetnie się wycierać oraz mięknąć. Jest to jej cecha charakterystyczna i zaleta, a nie wada. Jeśli uważacie to za wadę, kupcie lepiej ‘eko’ lub PCV, ale to już nie w naszym sklepie :)
Tyle tytułem wstępu. Jeśli wlała się łyżka dziegciu w nasz wpis, to tylko po to, żebyście byli Kochani Klienci zadowoleni z zakupu i użytkowania i do nas powrócili!
Czyszczenie i impregnacja
Skóra naturalna nie powinna mieć kontaktu z wodą. Unikajmy deszczu i niepotrzebnego zamoczenia torebki. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, najlepiej jest jak najszybciej ją wysuszyć za pomocą szmatki oraz pozostawić do wywietrzenia w umiarkowanie ciepłym miejscu. Naturalną skórę należy impregnować środkami do tego przeznaczonymi, dzięki czemu zapewnimy torebce ochronę przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i pęknięciami na materiale.
Sposób pielęgnacji zależy od rodzaju skóry naturalnej, z którego wykonana jest torba:
- Skóra licowa – nawilżaj skórę, a zimą także delikatnie natłuszczaj. Impregnacja zapewni Twojej torebce należytą ochronę przed wilgocią, brudem oraz zapobiegnie pęknięciom i otarciom. Do impregnacji należy używać profesjonalnych preparatów. Z powodzeniem mogą to być produkty ogólnie dostępne np. pasty, najlepiej te na bazie wosku pszczelego. Impregnacja konieczna jest przed pierwszym użytkowaniem i należy ją regularnie ją powtarzać (co najmniej raz na pół roku). Przed impregnacją warto delikatnie oczyścić i odświeżyć skórę. Świetnie w tym celu sprawdzi się woda z odrobiną octu.
- Skóra lakierowana – jest to o najłatwiejszy w utrzymaniu rodzaj skóry naturalnej. Torebkę dobrze jest czyścić roztworem wody z octem. Nie należy używać środków czystości zawierające aceton lub spirytus. Skóra lakierowanej oczywiście nie nawilżamy i nie natłuszczamy.
- Skóra zamszowa i nubuk – skóry o tzw. otwartym licu lub szlifowane od strony mizdry. Zamszowe torebki są miłe w dotyku, a obecnie także bardzo modne, ale niestety bywają kłopotliwe w utrzymaniu - szybciej chłoną wilgoć z otoczenia, a także są narażone na wysuszenie i szybsze blaknięcie. Pielęgnację należy rozpocząć od wyszczotkowania specjalną szczoteczką (do nabycia np. w sklepach obuwniczych) powierzchni pod włos. Następnie na ten rodzaj skóry stosuje się spraye odświeżająco – zabezpieczające do zamszu i nubuku. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ubrudzenia torby oraz przeniesienia barwnika z torby na odzież. Pamiętaj! Nigdy nie próbuj samodzielnie usunąć plam z zamszu. Szczotka do zamszu może naprawić delikatne zarysowania, jednak wybawienie poważnych plam pozostaw profesjonalistom.
Ładowanie torebki
W torebce przenoś tylko rzeczy codziennego użytku. Nie przenoś w niej ciężkich przedmiotów. W wyniku tego uchwyty w torebce mogą ulec rozciągnięciu, a szwy osłabieniu. Odpruciu może także ulec podszewka. Nie umieszczaj w torebce codziennych zakupów, które mają dużą masę.
Elementy metalowe w torebkach skórzanych
Detale wykonane z metali potrafią być zarówno wspaniałym uatrakcyjnieniem torebki, jak i jej piętą achillesową. Zbytnie nasłonecznienie lub zawilgocenie może spowodować ich utlenienie, a więc powolne rozpuszczanie i degradację. Tarcie metalu może pozostawić widoczny ślad – dotyczy to głównie zamszu, który jest niezwykle podatny na uszkodzenia i obtarcia. Nie można zapomnieć o wszytych zamkach błyskawicznych. Zamykajmy je w trakcie noszenia torebki, a raz na jakiś czas warto zastosować wosk pszczeli do ich przetarcia.
Odpowiednie przechowywanie i użytkowanie
Nie tylko zabiegi pielęgnacyjne mają duży wpływ na żywotność damskiej torebki skórzanej, ale także odpowiednie użytkowanie. Nie powinno się przenosić bardzo ciężkich i ostrych przedmiotów, gdyż może dojść do rozciągnięcia czy przebicia materiału. Im mniej rzeczy dźwigamy, tym lepiej. Skóra potrzebuje czasu na odpoczynek. Nie używajmy jednej torebki codziennie, gdyż szybciej ulegnie zużyciu. O wiele lepiej jest zakupić dwie lub trzy, których będziemy używać na zmianę. W trakcie przechowywania torebki w szafie nie umieszczajmy jej nigdy na samym dnie, żeby nie doszło do odkształcenia przez przygniecenie innymi przedmiotami. Trzymajmy ją na półce w specjalnym pokrowcu. Posłużyć do tego również może bawełniana poszewka na poduszkę. Zapobiegniemy zabrudzeniu i zakurzeniu torebki. Warto także upewnić się, żeby była umiarkowanie wypchana białym papierem pakownym lub folią bąbelkową. Unikajmy styczności z materiałami, które mogą spowodować przebarwienia na skórze lub podszewce.
Dobrze konserwowane torebki ze skóry będą służyć i zachwycać przez lata użytkowania. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach opisanych powyżej. Pamiętajmy, że pory pojawiające się z czasem są zjawiskiem całkowicie naturalnym i w żaden sposób go nie unikniemy.
Źródło:
kaletnik.pl
Comments
No comment at this time!
Leave your comment