Szanowni Klienci, na czas pandemii dla waszego bezpieczeństwa polecamy korzystanie z paczkomatów- WYSYŁKA GRATIS do każdego przedpłaconego zamówienia powyżej 100 zł.

Jak wyczyścić skórzany plecak?

list In: Pielęgnacja skórzanych wyrobów On: comment Comment: 0

Skórzane plecaki to stylowe i trwałe akcesoria, które są chętnie wybierane przez wiele osób. Jeśli jesteś jedną z nich, zapewne zależy Ci na utrzymaniu dodatku w dobrym stanie. By prezentował się dobrze przez cały czas, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wyczyścić skórzany plecak. 

Jak pielęgnować skórzany plecak?

Opróżniaj wnętrze - ta zasada może wydawać się banalna, jednak przed czyszczeniem należy pamiętać o wyjęciu całej zawartości. W środku często znajdują się okruszki, paragony czy chusteczki, o których łatwo jest zapomnieć. Dobrze otworzyć wszystkie kieszenie i dokładnie je przejrzeć, a nawet wytrzepać. Nie jest to czynność powszechnie lubiana, jednak warto trzymać porządek, by plecak skórzany prezentował się dobrze zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Po wyjęciu przedmiotów należy wyczyścić środek plecaka, najlepiej za pomocą wilgotnej szmatki. Małe plamy można zaprać ręcznie. Nowe są łatwiejsze do usunięcia niż stare, jednak tych drugich można pozbyć się za pomocą delikatnych środków do prania. Wcześniej należy upewnić się, że detergent nie zaszkodzi materiałowi, z którego wykonane jest wnętrze plecaka. Jeśli na podszewce znajdują się plamy z długopisu, pomóc może przemycie ich wacikiem nasączonym spirytusem. Na tym etapie dobrze jest sprawdzić, czy nie ma dziur i ewentualnie je zaszyć. To zapobiegnie wpadaniu przedmiotów za podszewkę. Skórzany plecak należy pozostawić do wyschnięcia.

Wielu osobom przeszkadza naturalny zapach skóry. Da się go zneutralizować domowymi sposobami. Możesz spróbować umieścić na kilka dni w plecaku miseczkę z proszkiem do pieczenia. W sklepach dostępne są również gotowe odświeżacze do skór, które również powinny uporać się z charakterystyczną wonią.

Skórzany plecak - czyszczenie zewnętrznej części

 Tu wiele zależy od rodzaju skóry, z której plecak został wykonany. Jednak materiału tego nigdy nie można prać w pralce – pozostaje oczyszczanie ręczne. Najlepiej jest usuwać zabrudzenia od razu po tym, jak zostaną zauważone. Istnieją gotowe preparaty do pielęgnowania – pianki nadadzą się do skór nubukowych oraz zamszowych, natomiast mydła, mleczka i balsamy będą odpowiednie do skór gładkich, licowych. Preparat najlepiej jest przetestować na fragmencie plecaka, by uniknąć ewentualnych zniszczeń. Do zamszu i nubuku przydadzą się także specjalne szczotki, a do skór gładkich – ściereczki. 

Wśród domowych sposobów usuwania zanieczyszczeń ze skórzanego plecaka znajduje się między innymi odtłuszczanie za pomocą ubitego jaja kurzego z odrobiną terpentyny. Papka z otrębów i wody pomoże w przypadku plam na jasnej skórze. Natomiast do lakierowanej nada się mleko. Zabrudzenia z długopisu możesz spróbować usunąć za pomocą gumki do mazania. Woda z octem lub sokiem z cytryny również może uporać się z plamami, jednak istnieje ryzyko, że rozjaśni ciemny kolor plecaka. Dlatego warto przetestować mieszankę na małym fragmencie przedmiotu.

Skórzane plecaki podatne są na powstawanie nieestetycznych rys. W ograniczeniu ich widoczności i pękania może pomóc przetarcie bawełnianą ściereczką nasączoną olejem rzepakowym. Jak pielęgnować skórzany plecak, który przemókł? Na pewno nie wolno suszyć go za pomocą suszarki lub na kaloryferze. Powinien zostać delikatnie wytarty papierowymi ręcznikami, a następnie pozostawiony do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Nie wolno przyspieszać tego procesu. Próba osuszenia za pomocą wysokiej temperatury może skutkować deformacją i pęknięciami na powierzchni plecaka. 

Podsumowanie - jak wyczyścić skórzany plecak? 

Regularne czyszczenie skórzanych plecaków pozwoli im prezentować się cały czas tak efektownie, jak bezpośrednio po zakupie. Skóra jest wytrzymałym, ale nie niezniszczalnym materiałem, dlatego nie należy stosować metod usuwania plam, które mogłyby ją uszkodzić. By skórzany dodatek prezentował się jeszcze lepiej, warto pomyśleć nad zakupem specjalnego preparatu impregnującego. Stosowanie się do powyższych rad może pomóc utrzymać ulubiony plecak w dobrym stanie przez wiele lat.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
insta

@stylowagalanteria